ERASMUS+ projekt
Učiteljica Informatike Aleksandra Feldin Banić odlučila se
posvetiti stručnom usavršavanju financiranom sredstvima
Europske unije. Odabrala je zanimljivu temu koja uključuje
najrazličitije manifestacije HOMO LUDENSA, zaigrana
čovjeka, i školu. Ne bismo li svi radije učili na zabavan način?
Kraj školske godine učiteljica Informatike Aleksandra Feldin Banić odlučila je posvetiti stručnom usavršavanju financirano sredstvima Europske unije. S obzirom na to da današnje generacije učenika igraju raznovrsne igre, odabrala je zanimljivu i modernu temu prenošenja znanja koristeći se igreama na ploči, igrama uloga i računalnim igrama. Seminar pod nazivom Učenje temeljeno na igrama i gamifikacija u učionici održan je u Pragu, glavnom gradu Češke, zemlje s osebujnom poviješću. Uz to što je Prag jedno od najposjećenijih turističkih mjesta Europe svojom mističnošću uvelike je doprinio zanimljivosti seminara.
Tijekom šestodnevnog seminara učitelji su predstavili svoje škole i obrazovne sustave, učili o ulozi igara u obrazovanju, dizajniranju igara, gamifikaciji nastave, vrijednosti igre kao strategije poučavanja, igrama na ploči, računalnim i mobilnim igrama, dizajnirali su i izradili svoju prvu igru te upoznali znamenitosti Praga pomoću mobilne igre. Za vrijeme seminara učitelji su imali mogućnost staviti se u ulogu učenika kako bi uvidjeli da sreća i uzbuđenje tijekom igranja igara uvelike doprinosi kvalitetnijem učenju.
Predavanjima i radionicama te međusobnom razmjenom iskustava i znanja učitelja usvojene su nove i poboljšanje dosadašnje metode poučavanja i potaknuto je transformiranje učionice u igraće okružje. Koristeći znanja iz inženjerstva, informatike, psihologije i umjetnosti učitelji su naučili dizajnirati igre po mjeri svojih učenika i predmeta koji predaju. Ovim iskustvom usavršene su i digitalne, komunikacijske, organizacijske kompetencije te kompetencije kulturne svijesti.
Budući da je uključenost i zabava veliki dio podučavanja, pomoću mobilne igre sa zadacima istražili smo Prag na kreativan i drugačiji način te se na poseban način povezali s drugim sudionicima seminara. To je rezultiralo prijateljstvom i potaknulo buduće međunarodne suradnje.
Sva stečena znanja prezentirana su na Učiteljskom vijeću škole, provedena je radionica na aktivu STEM područja škole te se svakodnevno primjenjuju u radu s učenicima. U planu je svoje iskustvo i stečene kompetencije prezentirati na svim razinama djelovanja i uključiti učenike u slične projekte.
Aleksandra Feldin Banić, učiteljica Informatike, naslovna foto: učiteljičin avatar